O DRUŠTVUPlaninsko društvo Lendava je bilo ustanovljeno leta 1987. Povezuje članstvo na območju občin Upravne enote Lendava: Občine Lendava, Občine Črenšovci, Občine Turnišče, Občine Velika Polana, Občine Dobrovnik, Občine Odranci in Občine Kobilje. Vključuje pa tudi zainteresirane člane iz sosednje Madžarske in Hrvaške.
Planinsko društvo Lendava je član Planinske zveze Slovenije, na območni ravni pa Meddruštvenega odbora Pomurja. Na občinski ravni je društvo vključeno v Športno zvezo Lendava in Turistično zvezo Lendava vabi. Dejavnost društva:
|
Planinstvo ali gorništvo, kot športna dejavnost se je sicer v svetu, kot tudi pri nas v Sloveniji, razvijala v predelih med gorami ali v bližini gora. Oddaljenost gora od ravninskega predela severovzhodne Slovenije, ki ga predstavlja Prekmurje in njegov skrajno vzhodni del občina Lendava, je bil najbistvenejši dejavnik, da se tu planinstvo ni razvilo že prej. Gričevje nad in v okolici Lendave je v glavnem zasajeno z vinsko trto in gozdom. Ljudje, lastniki vinogradov so se "rekreirali" z obdelovanjem vinogradov. Tudi redki, slučajni sprehajalci do 328 m visokega , najvišjega vrha Lendavskih goric, to niso šteli za planinarjenje. Najbližji tisoč metrski vrh Ivanščica je oddaljen kakih 50 km od Lendave, Pohorje pa še dvakrat več .S slabimi prometnimi povezavami nismo mogli postati vabljivi za pohode in vzpone. Šele boljše prometne povezave, zlasti pa razvoj avtomobilizma, so ustvarile osnovni pogoj, da smo lažje prišli do njih. Vendar tudi sedaj potrebujemo 4 ure vožnje do visokogorja , do začetek vzpenjanja, kar nam seveda ni težko.
Že v letu ustanovitve je bila formirana ekipa markacistov-planincev, ki urejajo in označujejo planinske poti. Zadolženi so za planinske poti na področju društva za del Pomurske planinske poti, Evropske kulturne poti Sv. Martine ter tematsko pot Sv. Urbana-.Na poziv PZS pa tudi na drugih območjih, zlasti v visokogorju. Med posebne akcije sodi sodelovanje Lendavskih markacistov na Hrvaškem na urejanju in označevanju poti po otoku Mljetu v letu 2009 .
Društvo je kmalu po ustanovitvi začelo navezovati stike z drugimi planinskimi društvi. Prvi stiki so bili vzpostavljeni v okviru Meddruštvenega odbora planincev Pomurja, v katerega so bila vključena PD Matica in Mura iz M. Sobote ter G: Radgona in Ljutomer. Sledilo je sodelovanje z PD Bundek iz M. Središča in društvi iz Madžarske , pozneje pa še z društvom Svetilnik iz N. Gorice, ki so nas povezali še z društvi zamejskih Slovencev v Italiji. V času delovanja društva so bili izvedeni pohodi in vzponi na vse točke Slovenske planinske poti. Poleg tega pa tudi na gore v Italijanskih Dolomitih, Avstrijskih Alpah, Slovaških Tatrah, po Madžarskem pogorju in seveda Hrvaškem.
V društvu se trudimo, da v skladu s statutom PZS in Častnim kodeksom Slovenskih planincev navajamo občane, zlasti mladino k aktivnemu sodelovanju v naravi, predvsem zaradi spoznavanja prirodnih lepot in telesnovzgojne dejavnosti.
Štefan Kozak, predsednik PD Lendava
Upravni odbor
|
Nadzorni odbor
|
Vodniški
|
Častno razsodišče
|
Odbor za priznanja
|
Markacijski odsek
|
Mladinski odsek |
SEKCIJA KLUB 100 |
|
|